Konya
BIST3484.42
DOLAR18.5852
EURO18.4284
ALTIN1028.1
BTC/USD20195.19
YUNUS KAÇMAZER

YUNUS KAÇMAZER

Mail: yunuskacmazer@gmail.com

(MİLLET-DEVLET) UMUDA GÜNEŞ DOĞMALI

 

Umut bazen insanın kendisine çektirdiği bir işkenceden başka birşey değildir...

Umut işkence ölüm kurtuluş...

Bozgun bazen bir fırsat, zafer bazen bir tuzaktır...

Merhaba değerli okurlarım. Biliyorum bu yoğun siyasi gündem içinde benden siyasal bir analiz, veya yorum ve görüşlerimi bildirdiğim bir yazı kaleme almamı istiyor ve bekliyorsunuz. Bu en tabi hakkınızdır. Televizyon ekranlarında, gazete köşelerinde, kahvehanelerde, sokakta ve her alanda siyaset konuşuluyor tartışılıyor. Kim kazanır kaybeder orasında değilim, yaşayarak göreceğiz. Ve bende bazı yazılarımda değindim, ilerleyen zamanda tekrar değineceğim.

Bugün biraz dertliyim...

Sabahın ilk ışıkları ve uyandım.  Bulutlarla kaplı karanlık bir gündüze. Kahvaltımı yaptım ve çıkıp kalabalalıkların arasına daldım. Sizi dinledim ey halkım. Bazen bir yolcu otobüsünde, şehirler arası terminalinde, bazen bir toplu taşıma aracında, bazen bir kıratanede, bazen bir avm de, bazen bir parkta, kafede sizi seyrettim dinledim. Kulak misafiri olduğum için sizlerden özür dilerim.

Acılar yaşamışsınız ey halkım...

Bir kitap yazmaya kalksam hikayelerinize sayfalar yetmez. Kimi yıkılan hayallerde, kimi yıkılan ailelerde, kimi aşk acısında, kimi ekmek kavgasında, kimi gelecek kaygısında acılar içindesiniz ey halkım. Bazen düşünüyorum herkesin iyi olduğu yerde bunca kötülük nedir diye. Aklımın bir ucundan diğer ucuna cevaplar sıralansada dil varmıyor söylmeye.

Biz inancımız gereği ve imanımız gereği Allahtan ümit kesilmez diyoruz. Ama görüyorum ki umudunu yitirmiş milyonlarca umutsuz insan var. Umudunu yitirmiş hayal kırıklıklarıyla dolu, ruhun gitmek isteyipte, bedenin gidemediği, sabır ve bekleyişin tükendiği milyonlar var.

Ufak bir umuda sarılmış işkence çeken bir millet haline  geldik. Ne umuda sarılacak takatimiz var, nede buna dayanacak canımız. Sabır tükeniyor, umut sönüyor, olan bize oluyor.

Ülkemizde ki siyasal çalkantılar, ekonomik ve iktisadi sorunlar, ahlaki ve manevi çöküntü, kültürel erozyon, tatminsizlik ve rasyonel gerçeklikler bizi fikir üretemeyen, ileriye taşıyamayan, yaşam kalitesi düşük topluluklar haline getirmiştir. Bu da beyni formatlanmış, fizki gücü düşük, duyguları donmuş, psikolojik olarak açıklanamayacak bir ruh halli insan topluğunu haline getirmiştir.

Bu vatan hepimizin ve bizler bu topraklar üzerinde yaşayan, millet kavramını oluşturan bireyleriz. Gelin içimizde iyiliğe ve güzelliğe dağir düşünceler yeşertelim. Gelin bir birimize olan sevgimizi büyütelim. Bir birimizi sevelim ve umudu olalım, iyilikte yarışalım, güzellikte buluşalım. Yarının kahraman çocuklarına mutlu ve huzurlu yaşayacakları bir ülke inşa edelim. Çocuklarımızı sevindirelim ve hayallerini gerçekleştirelim. Bunlar millet olarak üzerimize düşen sorumluluklardır.

Devletimize ise çok iş düşmektedir. Diyanet işleri başkanlığı, aile bakanlığı, kültür turizm bakanlığı, sivil toplum kuruluşları ve ünüversitelerimizce çalıştaylar düzenlenmeli ve mutlu ve huzurlu bir toplum inşası için çaba gösterilmelidir.

Allah korusun...

Aksi takdirde ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde yer kalmayacak, suç oranları artacak, ceza evlerinde yer kalmayacak, intihar sayıları artacak, cinayetler artacaktır. Gerilimli toplumlar iç savaşa sürüklenecektir. Unutulmamalıdır ki umudunu kaybetmiş, yalnızlaşmış, bunalımlar içinde ki her birey  patlamaya hazır bir silahtır.

 

Saygılarımla...

 YUNUS KAÇMAZER

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar